Est Eng  
   
  Salongist    Uudised   Artiklid   Otsing    Oksjon   E-näitus
 
   
  Akvarell(9)   Fotonäitus(238)   Graafika(39)   Joonistus(11)   Maal ja pastell(18)   Tarbekunst ja skulptuur(1)   VARIA(2)   Video, DVD(11)   VIIMATI LISATUD/MUUDETUD(71)     
   
 
VIIMATI LISATUD/MUUDETUD
 
     
 
 
     
 
Autor: Le Duc, Arthur Jacques (1848-1918)
Teos: "Müravad poisikesed hobusega" UUS HIND 1200 €
Materjal: Patineeritud pronks marmoralusel
Mõõdud: 40 x 34 x 17,5 cm
Hind: 2400.01 €
Hobuse tagajalgade juures, sõõris : J. B DEPOSEE BRONZE GARANTI PARIS
Hobuse tagajalgade juures: A J le Duc
 Arthur Jacques Le Duc sündis Torigni-sur-Vire's (Manche) 27. märtsil 1848. Lõpetanud Caenis keskkooli (Lycée Malherbe), astus noor mees õigusteaduskonda, samaaegselt käis ta õppimas maalikunstniku Guillardi ja skulptori Le Nordezi juures Kaunite Kunstide Koolis oma kodulinnas. Pärast õigusteaduste kiitusega lõpetamist 1869 pani ta ennast kirja advokatuuri.  Armastus kaunite kunstide vastu sai võitu armastusest õigusteaduse vastu ja ta seadis end 1872 sisse Pariisis, kus ta järgis skulptorite Dumont' ja Barye' ning maalija Carolus Duran' juhtnööre, kellest peagi said tema sõbrad ja kes juhtisid teda Pariisi seltskonda.

Ta pidas Asnieres-en-Bessini linnapea ametit 1893-1918 ja Isigny-sur-Meri kantoni peanõuniku  ametit 1904-1918 kuni oma surmani 14. veebruaril samal aastal Antibes'is. Arthur Le Duc on kujutanud eelkõige hobuseid. Ta oli käinud ratsutamiskursustel krahv de Montigny juures ning  hindas väga  oma sõbra markii  de Crnulier' õukonnas organiseeritud jahte ja hobuste võidujookse, milles ta mõnikord osales. Temast sai Rahvusliku Kaunite Kunstide Seltsi (la Societe Nationale des Beaux Arts) asutajaliige ja ta võis olla uhke, võttes vastu ordenid L'Orde les Plames Academiques (Akadeemiliste Pamiokste ordeni) ja la Legion d'Honneur (Auleegioni orden). Le Duc oli suur meister  hobuste kujutamises, milles ta oskas edasi anda  jõudu ja elegantsi. Vastandudes konservatiivse õhkkonnaga, on ta uuendaja, esitledes oma töödes "elusat" ja väljendades peeneid liigutusi ja loomulikkust. Selline uus lähenemine inspireeris paljusid 20. sajandi kunstnikke. Tema suurepärane modelleerimisoskus lubab tal väljendada tundlikkust, kujutada oma modellide emotsioone. Põhjalik vaatlemine, täpsus, anatoomia üksikasjalik tundmine, instinktiivsed seisukohad ja siirus iseloomustavad Le Duci teoseid. Pärast tema surma 1918 kirjutas Gabriel Lemoine " Tema karjäär on hea näide sellest, mida võib teha üks kunstnik, kes nõustub elama kaugel linnapalavikust. Tema töödel on tähendus, eesmärk, suund. Selline on äraostmatu, siiras ja aus kunstnik, kelle jaoks kunst pole ainult elukutse."

Arthur Le Duci võib  oma umbes 200 teosega pidada üsna produktiivseks kunstnikuks. Ta töötas kõikide materjalidega: kipsist kuni pronksini, samuti marmoriga, terrakotaga ja portselaniga. Ta eksperimenteeris erinevate formaatidega: alates medalitest kuni  raidkujudeni avalikus ruumis, unustamata seejuures tagasihoidlikuma suurusega teoseid või bareljeefe, mis kaunistavad tihti tema monumentaalsete teoste pjedestaale.

Mitmed tema kujud on sõjas purustatud ("Laitiere Normande" - "Normandia piimamüüja" ja "Monument Havin" Saint-Lo's, "Monument aux Mobiles du Calvados" Caenis), teisi võivad igapäevaselt näha jalutajad, kes ignoreerivad tihti nende loojate identideeti: "La Harde de Cerfs" - "Grupp hirvi", Luxembourgi aias Pariisis, "Du Guesclin" Caenis või "Centaure et Bacchante" - "Kentaur ja vuntsid" Rahvusmuuseumi aias samas linnas. Vaikides ei saa ka mööda minna teostest "Le Connetable de Richemont" Vannes'is, "La Reprise du Vainqueur" Cannes'is, "Le Monument de Formigny" Omaha Beachi  lähedal (Calvados) vi "La Reyna et son Poulain" - "Reyna ja tema varss" Sidney Botaanikaaias.

Tema tööd on esitletud mitmetes Prantsuse muuseumides: Cherbourg, Abbeville, Rouen, Bayeux, Bordeaux, Saint-Lo, Versailles, Paris, Sens. Aga kõige rikkalikum kogu on muidugi tema sünnilinnas, Torigni-sur-Vir'es, kus temale on pühendatud muuseum.

 
 
Tagasi eelmisele lehele   Küsi lisainfot teose kohta    
 
Lehe algus